Galyum Nitrit Silikona Kar


15.05.2011
 

Silikon devreler uzun zamandır elektroniğin belki de tek hakimiydi, ancak şimdi galyum nitritin soluğunu enselerinde hissetmeye başladılar.

Dünyamızı değiştireceği, bize çağ atlatacağı söylenen yeni bir buluşa ya da teknolojik gelişmeye dair haberler okuduğumuzda aslında biliriz ki o buluşun gerçekleşmesi, piyasaya sunulması ve günlük hayatımıza girmesi daha çook zaman alacaktır. Bir süredir piyasada bulunan ve yüksek anahtarlama hızı ve verimliliği ile aranan bir ürün haline gelen galyum nitrit (GaN) FET’ler ise bu konuda bir istisna. Birkaç GHz seviyesine kadar sorunsuz çalışan çok kücük, özel amfiler yapmanın GaN teknolojisi ile mümkün olduğu zaten biliniyordu. Ancak bu sefer araştırmacılar silikon MOSFET’le benzer özelliklere sahip ve onlardan daha ucuz GaN FET üretmeyi başardılar ve ilk kez elde edilen bu başarı, bakışları bir anda üzerine toplamayı başardı. Unutmadan ekleyelim, bu transistörler oldukça küçük

Silikonun neredeyse elektroniğin yapıtaşı olduğu bir dünyada bu çok büyük bir gelişme. Yine de bu silikonun sonu anlamına gelmiyor çünkü galyum nitrit üretimi ancak silikon tabakalar üzerinde gerçekleştirilebiliyor. Bu katmanlar üzerinde üretilen galyum nitrit, daha sonra klasik CMOS fabrikasyon ekipmanları ile transistor yapımında kullanıyor. Bu yöntemle üretilen silikon ve galyum nitrit plakalar tabi ki normal silikon tabakalardan daha pahalı, ama üzerine sığdırılan küçük boyutlu çok sayıda transistörün birim maliyeti çok daha düşük oluyor.

Kaynak : ELEKTOR

Yorum Bırakın...Kybele Yazılım / Kybele Teknoloji
Ar-Ge - Yazılım Gelişme - Donanım Tasarımı
www.kybelesoft.com - kybele@kybelesoft.com - +90 312 999 94 76 - +90 216 599 05 15