PIC-KIT-3 ' kurtarmak


04.02.2013
 

Uzun zaman third-party PIC-KIT-2 ler ile çalıştıktan sonra, bir kaç ay önce artık bir orijinal PIC-KIT-3 sahibi olmam gerektiğine karar verdim.

PIC-KIT-3 almama asıl sebep olan şey aslında, PIC-KIT-2 ‘nin yeni nesil işlemcileri (örneğin enhanged-midrange serisi, mesela 16F18XX gibi) programlamaya imkan sağlamaması idi. Gerçi PIC-KIT-2 için de bu amaca yönelik bir takım third-party firmware ler var ama ne derece başarılı bilmiyorum.

Uzun süre PIC ler ile iştigal etmeyi düşünmediğim için de, daha profesyonel bir programlayıcıya yatırım yapmayı istemedim.

PIC-KIT-3, üzerinde bir adet PIC24FJ256 bulunduran bir cihaz. PIC ailesi genişlediği için tüm PIC leri programlayabilecek bir firmware’i üzerinde barındıramıyor. Dolayısı ile Bilgisayar tarafı yazılımı programlanacak aile değiştikçe, PIC-KIT-3 üzerine ilgili firmaware ‘i yüklüyor. İşlemci üzerinde sadece bu güncelleme işlemlerini yürütecek bir temel OS (Operating System) var. (Bana kızmayın adamların koydukları isim bu )

Fakat tabi sürekli güncellenen bir firmware bozulma riski taşıyor. Benim de başıma tam olarak bu geldi.

Üstelik PIC-KIT-2 yi aldıktan hemen bir ay sonra.

PIC-KIT-3 standalone programmer, tam firmware ‘i upload ederken elektrik kesildi….

Böylelikle PIC KIT çökmüş oldu.

Geriye yapacak bir tek şey kaldı : Emektar PIC-KIT-2 lerden biri ile yeniden OS yüklemek. Öncelikle itina ile PIC-KIT-3 kılıfı açıldı. Sonra programlama portu bulundu. Port üzerinde bir açıklama olmadığı için avometre ile bacaklar belirlendi (+/-/Vpp/D/C) . Sonra Porta hazırlanan bir kablo lehimlendi. İşin bu kısmı kolay oldu aslında.

Ancak iş internetten OS aramaya gelince, PIC-KIT-3 ‘e ait OS ‘un öyle kolay (PIC-KIT-2 gibi) bulunamadığı anlaşıldı.

Uzun zamanlı aramalardan sonra bir warez sitesinden OS ‘u temin ettim.

OS temin edildikten sonra yüklemek işin en kolay kısmı idi.

Benim yaşadığım olayı yaşamış/yaşayacak olanlara faydası olur umarım.PIC-KIT-3 OS FIRMWARE 'i buradan indirebilirsiniz.

Yorum Bırakın...Kybele Yazılım / Kybele Teknoloji
Ar-Ge - Yazılım Gelişme - Donanım Tasarımı
www.kybelesoft.com - kybele@kybelesoft.com - +90 312 999 94 76 - +90 216 599 05 15