Giri : USB ile ilk karlama


15.05.2011
 

USB ile hatırladığım kadarı ile ilk defa IBM PS/2 ler üzerinde karşılaşmıştım.

Açıkçası (çoğu geliştiricinin de benim gibi düşündüğünü düşünüyorum) hem donanımsal hem de yazılımsal olarak karmaşık olması sebebiyle uzun yıllar bu arayüzü ve getirdiği fırsatları ihmal ettim. Hem asenkron portlar (RS-232, 422) hem Centronix portlar (Sonrada EPP ve ECC türleri de gelişti ve yayıldı ki o zamanlar için tadından yenmez) varken ve kullanımı son derece kolayken. Bir de hız, veri koruması, standardizasyon gibi ikincil bir takım parametrelerden vazgeçebiliyorsanız, zaten uzun zaman USB ye hiç ihtiyaç duymazdınız.

Ama olmadı işte. Bir şekilde USB yi tanımak ve kullanmak gerekti. Çünkü birden bire standard seri ve paralel portlar ortadan kayboluverdi.

İlk bakışım biraz böyle idi ama işin içine girdikçe asenkron/senkron haberleşme dünyasında gereksiz yere zaman kaybettiğimi fark ettim. Artık standart bu portlar bile USB üzerinde birer CDC device dan ibaret.

İlk yaptığım USB yi anlatan derli toplu bir kaynak aramak oldu. Ancak anladığım kadarı ile bilgisayar dünyasının geri kalanı da USB ye benim davrandığım gibi davranmış. Nerede ise 20 yıllık bir arayüz olmasına rağmen, hakkında doğru dürüst derli toplu sadece 1 (yazı ile bir) tane kaynak var.

Şu an için piyasayadaki tek kaynak Jan Axellson tarafından yazılmış olan “USB COMPLATE” isimli kitap (Sanırım Türkçe çevirisi de var). Aslında başlangıç için yeterli bir kaynak. Axelson zaten kendisine ait lakeview researh sayfasında (www.lvr.com) USB ile ilgili bilgiler yayınlıyor.

Ama genel kültürün biraz üzerinde yol almak istiyorsanız, bazı temel kavramları buradan öğrenip, yola kendiniz devam etmek zorundasınız.

Biraz gayret, biraz sebatla USB ‘nin sökülmesi mümkün…

Yorum Bırakın...Kybele Yazılım / Kybele Teknoloji
Ar-Ge - Yazılım Gelişme - Donanım Tasarımı
www.kybelesoft.com - kybele@kybelesoft.com - +90 312 999 94 76 - +90 216 599 05 15