USB / HID Protokol


01.02.2012
 

O kadar uyarmama rağmen hala USB ile ilgilenmeye devam ediyorsanız, öğrenmeye başlayacağınız nokta HID prokolü olmalı.

HID, Human Interface Device kelimelerinin kısaltmasıdır. Yani İnsan arayüz aygıtları. Sürücüleri Standard olarak tüm işletim sistemlerinde yer alır. Yani ayrıca bir de sürücü geliştirmekle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Ama her halükarda Alt düzey HID işletim sistemi rutinleri ile uygulama programınızın haberleşmesini sağlayacak bir library’ye ihtiyacınız olacaktır.

Ben ilk adımda hazır bir library ile (MCHID.DLL) başladım. Siz de aynı DLL ile başlayabilirsiniz. Bu DLL ‘in çeşitli programlama dilleri için VB,DelphiC++ vs uygulama örnekleri de mevcut.

Ben şu an için kendi özgün HID library’sine sahip yazılımcılardan biriyim. MCHID bazı eventları ve bilgileri sağlamadığı ve birden fazla cihaz bağlantısına izin vermediği için özgün library mi yaz (mak) dım (zorunda kaldım)

İşin bir zorluğu da zaten burası. Yani başlangıçta aşmanız gereken büyük bir set var. Hem cihaz, hem bilgisayar tarafı, hem donanım hem de yazılım tarafını yani kalınca bir külliyatı hatmetmeniz gerekiyor.

Yani USB’nin başlangıç eşiği çok yüksek.ayıracak 1-2 seneniz olması gerekiyor.

O yüzden konuyu mümkün olduğunca sadeleştirip hazır bir takım çözümler ile başlamanızda fayda var. İlk bir iki hafta içinde bir sonuç alıvermeniz (işin %99 unu hazır almış bile olsanız) çok önemli

Bereket versin artık geliştirme kitleri son derece yaygınlaştı ve ucuzladı. USB.ORG’dan onbinlerce dolarlık kitler almanıza gerek kalmadı.

 

Microchip Web Sitesi (www.microchip.com)

MikroElektronika Web Sitesi (www.mikroe.com)

Yorum Bırakın...Kybele Yazılım / Kybele Teknoloji
Ar-Ge - Yazılım Gelişme - Donanım Tasarımı
www.kybelesoft.com - kybele@kybelesoft.com - +90 312 999 94 76 - +90 216 599 05 15