Nasl bir gelitirme kiti ile balamal


01.02.2012
 

Nasıl bir kit den önce hangi işlemci/controller sorusuna cevap vermek lazım.

Benim burada önerim Microchip in tek kırmık kontrollerlarını kullanmak olacaktır. Eminim şimdi Atmel ciler bağırıyordur. Evet o da bir seçenek ama sadece işlemcinin ne olacağı burası için çok yeterli bir cevap değil maalesef.

İşlemciyle beraber hazır tasarlanmış bir geliştirme kartını da kolayca bulabiliyor olmanız lazım. Ayrıca kartı da geliştirmek (tasarlamak) zorunda kalırsanız işin içinden çıkmanız mümkün değil. Atmelciler (tabirin kusuruna bakmayın) içinden doğru dürüst USB uygulamacısının çıkmamasının sebebi budur.

Başlayacağınız en iyi USB modüllü işlemci PIC18F2550 veya PIC18F4550 dir. İkisi temelde aynı işlemcidir. Bacak sayısının azlığı sebebi ile 2550 daha kolay uygulanır.

Tabi ki özel amaçlı hazırlanmış bir takım kırmıklar da var. Mesela MASS STORAGE interface kırmıkları gibi. Tek kırmık+flash rom kullanarak kendi mass storage ınızı yapabiliyorsunuz. Ama bir şey öğretmez.

Daha net bir öneri sunmam gerekirse MikroElektronika (microe.com) nın geliştirme kitlerine göz atmanızı tavsiye ederim. Türkiye temsilciliğini sanırım hala BETI ELEKTRONİK yapıyor.

Tabi ki mikroe ‘nin size sağladığı bir avantaj daha var. Microchip ürünleri için ürettiği üst düzey programlama dili derleyicileri (mikcroC, mikroBasic, mikroPascal vs) ile programlamayı da son derece kolay hale getiriyor.

Size MPLAB dan şaşma, MicrChip’in ürünlerini kullanıyorsan, programını da MPLAB ile yazmalısın diyen bazı arkadaşlar olacaktır. Haksız sayılmazlar. Ancak MPLAB ve C ile yazmak için hemen her şeyi sizin yazmanız gerekir. O noktaya gelebilmek için de epeyce yol almış olmanız gerekir. Ha uzun zamandır PIC programlıyorsanız ve USB ye yeni başlayacaksanız doğru yol elbette MPLAB dır.

Ama eleştirmeden de geçemeyeceğim. Koskoca MICROCHIP hala doğru dürüst bir IDE (Intergrated Development Environmet) yapmayı beceremedi. En Son derleyicilerini ECLIPSE üzerine taşımaya çalışıyorlardı. O zamanlar denediğimde henüz olmamıştı. Bu da MICRICHIP in büyüklüğüne yakışır bir durum değildir.

ASM (asembler) ile zaten başlanılmaz. Assembler’a dönülüp gelinir…

Siz en iyisi MikroEnin sitesinden bir örnek indirin ve onunla başlayın. MikroE’nin derleyicileri zaten 2k lık HEX lere kadar ücretsiz denenebiliyor.

 

Microchip Web Sitesi (www.microchip.com)

MikroElektronika Web Sitesi (www.mikroe.com)

Yorum Bırakın...Kybele Yazılım / Kybele Teknoloji
Ar-Ge - Yazılım Gelişme - Donanım Tasarımı
www.kybelesoft.com - kybele@kybelesoft.com - +90 312 999 94 76 - +90 216 599 05 15